Wystawa "Obrazy na szkle"

Obrazy na szkle

Ewa Skrzypiec, ur. 1949 r. w Nowym Sączu, wybitnie utalentowana artystka tworząca obrazy technikami malarstwa na szkle. Przez kilkadziesiąt lat aktywnej twórczości doskonali własną technikę malarską, podejmując różnorodne eksperymenty. Jej prace są cenione ze względu na jedyny w swoim rodzaju kunszt. Kolekcjonerzy zwracają uwagę na ciekawe połączenia barw oraz cieniowanie na przezroczystej powierzchni. Podziwem napełniają finezyjne linie, secesyjna dekoracyjność oraz dobór tematów malarskich prac.

W pracach Ewy Skrzypiec są obecne – typowe dla malarstwa na szkle – motywy ludowe i religijne. Artystka z zamiłowaniem ukazuje obrzędowość rodzimego folkloru w cyklach “Cztery pory roku na wsi”, “Wiejskie prace” i “sentymentalne wspomnienia”. W obrazach przywołuje okresy, wydarzenia i momenty charakterystyczne dla życia wiejskiego. Twórczość religijną wypełnia w dużej mierze naśladownictwo i kopizm dzieł malarskich wybitnych artystów różnych epok. Szczególne miejsce dorobku artystki zajmują Madonny, święci, ikony, aniołowie. W Czytelni głównej możemy podziwiać kilkanaście obrazów niebiańskich wspomożycieli. Dorobek artystyczny Ewy Skrzypiec jest pokaźny, a jej prace można było oglądać na kilkudziesięciu wystawach i wernisażach począwszy od rodzinnego Nowego Sącza, przez Kraków i Poznań, aż po Francję i Włochy.

Stanisław Groń SJ – Sekretarz Krajowy Apostolstwa Modlitwy oraz Redaktor Biuletynu AM Modlitwa i Służba, wcześniej Redaktor Naczelny Posłańca Serca Jezusowego oraz Prefekt Bazyliki NSPJ w Krakowie. W swoich zbiorach – oprócz prezentowanych obrazów – posiada bogatą kolekcję kilkuset pisanek z całego świata.

Wystawa trwała od 4 marca do 31 maja 2019 r. Obrazy można było podziwiać w Czytelni głównej i holu Biblioteki.

Udostępnij:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top