Biblioteka Narodowa informuje o poszerzeniu grona bibliotek współkatalogujących w systemie ALMA, w połączonych katalogach dostępnych pod adresem: https://katalogi.bn.org.pl. O szczegółach możemy przeczytać w ogłoszeniu Kolejnych 109 bibliotek z najnowocześniejszym systemem bibliotecznym z 28 listopada 2022 r.
Spośród bibliotek NUKAT-owych są to:
- Biblioteka Politechniki Wrocławskiej, WR 16, Aleph
- Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, WA 14, Aleph
- Biblioteka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, LUBL U, Virtua
- Biblioteka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, KR 303, Virtua
- Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, WR O, Virtua
- Biblioteka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, WA 392, Koha
Wcześniej do połączonych katalogów przystąpiły:
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, LUBL M, Virtua
- Biblioteka Jagiellońska, KR U, Virtua
- Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, TOR U, Horizon
- Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, LUBL KUL, Virtua
Zgodnie z zapowiedzią z 22 grudnia 2021 r. Wdrożenie darmowego systemu Alma w bibliotekach – lista rankingowa połączone katalogi będą powiększone o kolejne biblioteki w najbliższych latach. Z bibliotek NUKAT-owych są to:
- Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, WA M, Aleph
- Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego, OP 002, Aleph
- Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, WA U, Virtua
Oznacza to budowę największego w Polsce katalogu współtworzonego przez biblioteki, a zarazem stopniowe zmniejszanie się roli katalogu centralnego NUKAT, jako źródła informacji o zbiorach największych bibliotek naukowych w Polsce.
13 października 2022 r. odbyło się Spotkanie bibliotekarzy systemowych bibliotek NUKAT (zob. plan spotkania, PDF ). W jego trakcie padła ze strony BN zapowiedź kolejnego naboru bibliotek do połączonych katalogów. Pierwszy, miał miejsce w dniach 8-14 grudnia 2021 r. (zob. System Alma i wyszukiwarka Primo za darmo) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Być może przygotowaniem do nowego naboru jest włączanie bibliotek do Ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
Wydaje się, że losy katalogu centralnego NUKAT są przesądzone. Z końcem roku 2024 – gdy Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie przejdzie do połączonych katalogów – NUKAT przestanie działać*. Obecnie podejmowane są próby ustalenia w jaki sposób zapewnić możliwość współpracy bibliotek po tym czasie. Biblioteka Narodowa deklaruje przejęcie opieki nad NUKAT. Na razie brak szczegółów co do późniejszego utrzymania środowiska wspólnego katalogowania i widoczności zasobów bibliotek NUKAT-owych.
W kolejnym wpisie – Zmiany w katalogach centralnych NUKAT i BN – piszemy o kilku wnioskach z powyższych zmian.
* – Niektórzy twierdzą, że jest to i tak wersja optymistyczna, bo oznacza (a) zapewnienie stabilnego finansowania dla BUW na Centrum NUKAT w latach 2023-2024, (b) bezawaryjne funkcjonowanie zasobów sieciowych oraz (c) zapewnienie zasobów ludzkich w NUKAT.