Biblioteka nadal się zmienia

fot. Archiwum Biblioteki

Reorganizacja 2014–2017 oraz poprzedni rok pokazują, że Biblioteka jest żywym organizmem. Rozwijamy usługi, uwzględniając zgłaszane potrzeby oraz efektywniej wykorzystując dostępne zasoby. Rośnie liczba udostępnianych książek oraz użytkowników korzystających zarówno z pomieszczeń bibliotecznych, jak i z usług oferowanych w przestrzeni wirtualnej. Stajemy się bliżsi standardom funkcjonowania bibliotek akademickich.


Od bieżącego numeru wracamy na łamy uczelnianego półrocznika. Stałych Czytelników wypada w tym miejscu przeprosić, że deklaracja z numeru 2/2015 – regularnych informacji bibliotecznych – nie została zrealizowana z przyczyn od nas niezależnych.

Podobnie do uczelnianych jednostek działamy na podstawie Strategii rozwoju AIK na lata 2015–2020. Trzy cele realizowane przez Bibliotekę – wdrożenie systemu zintegrowanego, uruchomienie repozytorium i biblioteki cyfrowej oraz rozwój usług informacyjnych i szkoleniowych – zbliżają AIK do funkcjonowania w standardzie instytucji szkolnictwa wyższego. Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to po czterech z sześciu lat przewidzianych na ich realizację nie działają jeszcze systemy informatyczne, trudno więc mówić o uruchomieniu usług. By nie mnożyć życzeniowych deklaracji, poprzestaniemy na stwierdzeniu, iż podejmujemy wysiłki w celu realizacji przyjętych zamierzeń. I oczywiście z nadzieją patrzymy w przyszłość!

Możemy natomiast pochwalić się działającym już informatorium i pokojem pracy grupowej jako przestrzenią do rozwoju usług informacyjnych i szkoleniowych. Sukcesem zespołu informatorium jest bezpośrednia i aktywna pomoc w wyszukiwaniu informacji oraz zasobów bibliotecznych oferowana użytkownikom na miejscu. Prowadzimy szkolenia – od podstawowych do specjalistycznych („Szkoleniowe wtorki”) oraz dla grup seminaryjnych. Organizujemy wydarzenia, na przykład w ramach Tygodnia Otwartej Nauki. Dotychczas większość proponowanych usług była kierowana do studentów, przed nami uruchomienie oferty dla pracowników AIK.

Bardzo ważne znaczenie dla realizacji Strategii… ma kompetentna kadra. Troska o zapewnienie stabilności i poprawę warunków zatrudnienia oraz właściwe uregulowanie statusu bibliotekarzy będzie wyzwaniem dla Uczelni w najbliższym roku.

Tekst ukazał się w numerze 1(22)/2019 uczelnianego czasopisma “Ignatianum”.