Spacer w wyjątkowym Towarzystwie
🏛 7 obiektów 🏃♀️ ok. 3 km ⏱ ok. 33 minuty
Jezuici na trwałe wpisali się w dzieje naszego Miasta. Kraków to konkretne adresy, pod którymi jezuici działali na polu duszpasterskim i naukowym – spójrzmy na Kraków oczami jezuitów sprzed wieków.
Zapraszamy na spacer w wyjątkowym Towarzystwie.
- B. Mały Rynek 9 to adres kościoła św. Barbary, w którym od 1583 r. posługują jezuici. Znajduje się tutaj grób słynącego z przekładu Biblii Jakuba Wujka, a na zewnętrznej północnej ścianie można zobaczyć tablicę upamiętniającą zasługi Jakuba Wujka, wmurowaną 1949 r. z okazji 350. rocznicy wydania przekładu Biblii.
- C. Budynek przy ul. Św. Marka 17 to Biblioteka Książąt Czartoryskich. Znajduje się tu bogaty zbiór rękopisów od średniowiecza do czasów współczesnych. Wśród nich przechowywane są rękopisy poety – jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.
- D. Na Placu Szczepańskim (w południowej części) znajdujemy model przedstawiający dawną zabudowę placu. Widzimy, że stały tu dwa kościoły: św. Szczepana (południowo-wschodnia część placu) i kościół św. Macieja i Mateusza (północno-wschodnia część placu). W latach 1585-1773 oba kościoły były w posiadaniu zakonu jezuitów. Tu też urządzono nowicjat – jednym z wybitnych jezuitów, który odbył nowicjat właśnie przy kościele św. Szczepana był Gabriel Rzączyński.
- E. Przy ul. Św. Anny 9 znajduje się kamienica, gdzie mieściła się drukarnia Franciszka Cezarego. To tutaj został wydrukowany pierwszy słownik językowo-encyklopedyczny: trzytomowy “Thesaurus Polono-Latino-Graecus” autorstwa jezuity Grzegorza Knapiusza. Wyjątkowość słownika wynika z tego, że autor podaje zarówno podstawowe, jak i poboczne znaczenia wyrazów, związki frazeologiczne
- F. Z kolei w kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 znajdowała się drukarnia Siebeneicherów. W repertuarze wydawniczym oficyny przeważały dzieła polemiczne i dewocyjne, głównie pisarzy jezuickich, takich jak Benedykt Herbest czy Jakub Wujek. Znana jest już nam postać Jakuba Wujka. Warto też poznać innego polskiego jezuitę – Benedykta Herbesta.
- G. Gdy pójdziemy dalej ul. Grodzką, po lewej stronie pod numerem 52A widzimy kościół św. Piotra i Pawła, który od początku istnienia (1635r.) do 1773 r. służył jezuitom. W jego podziemiach mieszczą się groby m.in. Piotra Skargi oraz Stanisława Solskiego. Wychodząc z kościoła św. Piotra i Pawła i przechodząc na drugą stronę ul. Grodzkiej zatrzymujemy się na placu św. Marii Magdaleny, gdzie widzimy pomnik Piotra Skargi.
Spacer śladami krakowskiej prasy
🏛 4 obiekty 🏃♀️ ok. 2 km ⏱ ok. 27 minut
Krakowskie adresy miało wiele czasopism, niektóre ukazują się nadal, inne znamy tylko z historii. I choć profile czasopism/gazet zmieniały się, podobnie składy redakcji, to na trwałe związały się z pewnymi miejscami w Krakowie.
Zapraszamy na spacer śladami krakowskiej prasy.
- B. Znajdujemy się przed budynkiem, w którym kiedyś znajdowała się drukarnia Jana Aleksandra Gorczyna, gdzie tłoczono pierwsze polskie czasopismo “Merkuriusz Polski Ordynaryjny”. Na 300 rocznicę prasy polskiej wmurowano tutaj tablicę upamiętniającą powstanie “Merkuriusza”.
- C. Zabytkowy biurowiec, który widzimy na rogu ulic Wielopole 1 i Starowiślnej – znany jako Pałac Prasy – był siedzibą wielu czasopism m.in. “Ilustrowanego Kuryera Codziennego” i “Dziennik Polski”. Tutaj też powstawały pierwsze numery ukazującego się do dzisiaj “Przekroju”.
- D. W tej kamienicy na pierwszym piętrze znajdowała się kiedyś oficyna, w której swoją siedzibę miała pierwsza redakcja “Gazety Krakowskiej”.
- E. Pod numerem 12 ulicy Wiślnej można zobaczyć tablicę upamiętniającą Jerzego Turowicza oraz wspomnieć działającą tutaj przez 75 lat redakcję “Tygodnika Powszechnego”, gdzie od 1981 roku redaktorem, a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego, był o. Stanisław Musiał SJ.