Dzisiaj, 25 kwietnia 2023 r., obchodzimy Światowy Dzień Pingwina – z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć sylwetkę brytyjskiego 🐧 którego na pewno kojarzą studenci filologii angielskiej. Chodzi nam o jedno z największych wydawnictw na świecie – znane dzisiaj pod nazwą Penguin Random House.
![Zmiany logo Penguin.](https://biblioteka.uniwersytet.ignatianum.edu.pl/wp-content/uploads/sites/16/2023/10/penguin-logo-historyNEW-crop_1.gif)
Historia zaczyna się w 1935 roku, kiedy Allen Lane postanowił założyć wydawnictwo, które będzie publikowało dobrą literaturę w niskiej cenie, tak aby była dostępna dla każdego. Tak powstało Penguin Books, które już w pierwszym roku działalności miało w swojej ofercie 100 tytułów i sprzedało ponad milion tomów. Już w 1939 roku otworzyło swój pierwszy sklep w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1941 wydało pierwsze tytuły. W kolejnych latach otwarto filie w: Australii (1946), Nowej Zelandii (1973), Kanadzie (1974), Indiach (1987), Republice Południowej Afryki (1989), Irlandii (2002), Chinach (2006). W 1960 roku roczna sprzedaż książek wynosiła niemal 2 miliony.
Penguin nie bał się iść z duchem czasu:
🐧 audiobooki wprowadził już w 1993
🐧 był też pierwszym wydawnictwem w Wielkiej Brytanii z własną stroną internetową (1995)
🐧 od 2004 prowadzi własny sklep internetowy
🐧 w 2011 po raz pierwszy wydał multimedialnego ebooka z materiałami wideo.
Przez lata swojej działalności Penguin tworzył imprinty, wykupywał inne wydawnictwa aż w końcu w 2013 połączył się z innym amerykańskim wydawnictwem Random House tworząc Penguin Random House.
Całą historię połączonych wydawnictw można obejrzeć na 🐧 linii czasu.
Od początku istnienia wydawnictwo stosowało na swoich książkach różne oznaczenia, które łatwo pozwalały rozpoznać gatunek literacki. Gatunki rozróżniano kolorami okładek: pomarańczowy – fikcja/powieści, zielony – kryminały, różowy – książki podróżnicze i przygodowe, czerwony – dramaty, niebieski – biografie, żółty – różności.
![](https://biblioteka.uniwersytet.ignatianum.edu.pl/wp-content/uploads/sites/16/2023/10/penguin-rainbow.jpg)
Próbowano też oznaczeń geometrycznych: kwadrat – nowele, trójkąt – kryminały, romb – różności (m.in. biografie czy książki o tematyce historycznej), a koło było zarezerwowane dla antologii i tomików poezji.
![](https://biblioteka.uniwersytet.ignatianum.edu.pl/wp-content/uploads/sites/16/2023/10/penguin-figury_0-1024x768.png)
Publikacje z logiem pelikana (należące do imprintu Pelican Books) oznaczały literaturę faktu, a te z maskonurem (Puffin Books) książki dla dzieci i młodzieży.
![](https://biblioteka.uniwersytet.ignatianum.edu.pl/wp-content/uploads/sites/16/2023/10/pelican-penguin.png)
Dzisiaj Penguin Random House wydaje książki dla dzieci i dorosłych, beletrystykę, poradniki, książki popularnonaukowe w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Ameryce Południowej, Afryce i Azji – rocznie ok. 1500 tytułów. Na liście publikowanych autorów ma ponad 70 laureatów Nagrody Nobla (w tym jedną polską autorkę – Olgę Tokarczuk) i setki najbardziej poczytnych pisarzy.
W naszej Bibliotece znajdziecie kilkaset książek tego wydawnictwa – począwszy od lat 30-tych XX wieku aż do wydań niedawnych.
🐧 Przez najbliższy tydzień 🐧 czekają na regale w Informatorium, gdzie można je przejrzeć i od razu wypożyczyć, a 🐧 zawsze można odnaleźć w Naszym katalogu
– zamów i świętuj Światowy Dzień Pingwina z nami: 🐧 link do katalogu
wykorzystano materiały z:
- https://global.penguinrandomhouse.com/company-history
- https://www.penguin.co.uk/company/about-us/company-history/company-timeline
- https://www.penguin.co.uk/company/about-us/our-publishing
- https://www.wipo.int/wipo_magazine/en/2011/01/article_0003.html
- https://99percentinvisible.org/article/classic-penguins-how-minimalist-book-covers-sold-paperbacks-to-the-masses
- https://www.penguin.co.uk/articles/2020/09/penguin-books-logo-history-edward-young-allen-lane
- https://en.wikipedia.org/wiki/File:Puffin_Books_logo.png#file
- https://www.penguin.co.uk/company/publishers/penguin-press/pelican