Okres przerwy semestralnej sprawia, że w Bibliotece ustaje na moment ruch, nie oznacza to jednak, że nic się w niej nie dzieje. 12 lutego zorganizowaliśmy dzień wewnętrzny, aby podsumować pierwsze miesiące pracy z nowym systemem bibliotecznym oraz omówić wizyty w krakowskich bibliotekach.
Odwiedziny bibliotek
Na początku lutego odwiedziliśmy wybrane krakowskie biblioteki naukowe. Celem tych wizyt było zapoznanie się z ofertą pokrewnych instytucji, abyśmy mogli trafniej wskazać właściwe miejsca dla konkretnych potrzeb naszych użytkowników. Poszerzamy możliwości dotarcia do informacji i książek przez odwiedzających Bibliotekę, przyczyniając się tym do zdobywania przez nich wartościowej wiedzy.
Odwiedzone przez nasz biblioteki: UPJPII, UP, ASP, MCK oraz Biblioteka Jagiellońska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.
W trakcie dnia wewnętrznego przedyskutowaliśmy pozyskane informacje koncentrując się na tych, które są istotne dla naszych użytkowników. Najważniejsze elementy według nas dotyczą: lokalizacji, zapisu, udostępniania zbiorów, dostępności (godzin otwarcia) oraz dodatkowej oferty bibliotecznej (IBUK Libra, WiFi, skany). Podzieliliśmy się również własnymi spostrzeżeniami, starając się ocenić te miejsca z perspektywy zapisanych czytelników.
Polecane przez nas biblioteki można znaleźć na stronach Bazy Wiedzy. Umieszczone są tam podstawowe informacje o tych instytucjach oraz linki, prowadzące do stron internetowych.
Działanie nowego systemu
Nowy system działa w Bibliotece trzeci miesiąc. Jest to odpowiedni moment, żeby zastanowić się nad korzyściami, które ta zmiana przyniosła oraz zauważonymi problemami.
Zintegrowany system biblioteczny Koha jest rozwiązaniem przyjętym w licznych bibliotekach, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Wykorzystanie opartego na odpowiednich standardach narzędzia, pozwala zaoferować użytkownikom łatwy w obsłudze katalog a nam korzystać ze zintegrowanego panelu, zawierającego w jednym miejscu wszystkie potrzebne funkcje.
Jesteśmy świadomi trudności, z jakimi mogą spotkać się użytkownicy w związku z nowym, innym sposobem funkcjonowania Biblioteki. Celem wprowadzanych zmian jest więc nie tylko dostosowanie standardu katalogu, ale też usprawnienie procesów związanych z oferowanymi przez nas usługami. Ponadto zależy nam na nauczeniu użytkowników istotnych kompetencji informacyjnych, przydatnych w różnych miejscach w sieci.
Również w naszej pracy spotykamy problemy z dostosowaniem starych rozwiązań do nowych warunków. Dlatego ważne są rozmowy prowadzone przez nas w kontekście nowego systemu, dotyczące obsługi użytkowników, realizacji usług, a szczególnie udostępniania zbiorów. Omówiliśmy także wprowadzenie kar finansowych za przetrzymanie książek.
Poznajemy coraz lepiej nowy system, starając się wykorzystać jego potencjał. Jesteśmy też otwarci na uwagi pochodzące od użytkowników. Chętnie wysłuchamy opinii odnośnie do nowego systemu, jego wykorzystania, wrażeń po zmianie oraz postaramy się odpowiedzieć na ewentualne niejasności.
Jako ilustrację okresu funkcjonowania Biblioteki w nowym systemie przygotowaliśmy 3 wykresy, pokazujące liczby: zapisanych użytkowników, zamówień i wypożyczeń z podziałem na grupy użytkowników i kierunki studiów:
Biblioteka zmienia się w dalszym ciągu. W połowie marca planujemy kolejne spotkanie, oceniające dotychczasowe działania. Poprzez wprowadzone modyfikacje w funkcjonowaniu i ofercie Biblioteki, staramy się stworzyć miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom użytkowników.
Mamy nadzieję, że nowe zwyczaje przyczynią się do podniesienia poziomu naszych usług i sprawią, że korzystanie z Biblioteki oraz katalogu będzie przyjemniejsze i łatwiejsze. Podobny rezultat ma przynieść ciągłe wzbogacanie naszych informacji o bibliotekach krakowskich jako miejscach dostępu do wartościowej informacji. Chcemy, żeby nasi użytkownicy mieli poczucie, że mogą liczyć na naszą pomoc w zdobywaniu wiedzy.
TS, AS