Biblioteka się zmienia

fot. Archiwum Biblioteki

Biblioteka uczelniana powinna funkcjonować i być postrzegana jako jednostka zapewniająca wsparcie dla pracy naukowej i studiowania. Pod tym kątem w minionym roku akademickim rozpoczęła się reorganizacja mająca na celu poszerzenie i dostosowanie oferty do potrzeb użytkowników Biblioteki.


Mądrzy ludzie mawiają, że trzeba się cieszyć z małych sukcesów i z tego, co się ma. W tym duchu możemy cieszyć się z kolejnego roku funkcjonowania Biblioteki. Korzystają z niej głównie studenci i pracownicy Akademii Ignatianum w Krakowie, jezuici oraz pracownicy Wydawnictwa WAM. Zauważalną grupę stanowią też użytkownicy związani z UPJP2, CM UJ oraz badacze historii jezuitów.

Odnotowaliśmy ponad 7 tys. odwiedzin w Czytelniach i Informatorium. Cieszymy się każdą osobą odwiedzającą Bibliotekę – a szczególnie stałymi użytkownikami, którzy są u nas prawie każdego dnia. Dziękujemy! Innym wymiernym wskaźnikiem funkcjonowania Biblioteki jest wzrost księgozbioru o ponad 6 tys. woluminów. Miło zauważyć, że co roku wzrasta liczba publikacji podarowanych do zbiorów przez Użytkowników Biblioteki – głównie jezuitów a także aktualnych lub byłych pracowników AIK. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za życzliwą pamięć!

Mając na względzie potrzeby użytkowników, poszerzamy i dostosowujemy ofertę Biblioteki. Są to oczywiście działania prowadzone na małą skalę, czyli dostosowane do funkcjonowania i możliwości Uczelni, a część z nich nasuwa także skojarzenia z powiedzeniem „lepiej późno niż wcale”.

Co udało nam się zrobić w minionym roku?

W październiku 2014 r. uruchomiliśmy Informatorium – nowy punkt obsługi, w którym oferujemy bezpośrednią pomoc przy korzystaniu z naszych katalogów, w dotarciu do informacji lub materiałów bibliotecznych – zarówno w naszej, jak i w innych bibliotekach – oraz udostępnianych w Internecie. W październiku i listopadzie z takiej pomocy skorzystało ok. 400 użytkowników, głównie studentów rozpoczynających studia. W pilotażowo działającym Informatorium zaczęliśmy gromadzić księgozbiór przeznaczony do wypożyczeń – na początku tylko dla osób już wcześniej uprawnionych do wypożyczeń, a od marca 2015 r. dla wszystkich studentów studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich.

Postulaty w tym względzie były zgłaszane niemal każdego roku. Jakkolwiek jest to dopiero skromny początek, mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat uda się zbudować dodatkowy księgozbiór przeznaczony do wypożyczeń.

Od bieżącego roku akademickiego Informatorium i Wypożyczalnia działają w nowej lokalizacji, w miejscu dotychczasowej Czytelni Profesorskiej. Zmiany w organizacji przestrzeni Biblioteki mają na celu uczynienie z Informatorium i Wypożyczalni głównego punktu obsługi użytkowników oraz zapewnienie komfortowych warunków pracy w Czytelni Głównej.

Funkcjonowanie Czytelni Profesorskiej zostało zawieszone z końcem czerwca 2015 r.

Mamy nadzieję, że po przeprowadzeniu stosownych remontów od października 2016 r. przywrócimy stanowiska pracy indywidualnej dla wykładowców w standardzie dostępnym dotychczas. Przez najbliższy rok stanowiska pracy będą dostępne tylko w Czytelni Głównej. Mamy nadzieję, że utrudnienia dla nielicznej grupy korzystającej dotychczas z Czytelni Profesorskiej nie będą bardzo odczuwalne, natomiast widoczny przykład pracy dydaktyków w Czytelni pociągnie także studentów.

Małym, ale wartym odnotowania sukcesem jest także rozszerzenie dni funkcjonowania – od bieżącego roku akademickiego Biblioteka jest czynna także w poniedziałki. Dalsze zmiany w tym względzie mogą wynikać ze zgłaszanych potrzeb. Z dotychczasowych obserwacji raczej nie wyłania się potrzeba nocnych dyżurów w trakcie sesji. Póki co zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 17.00.

Jeśli chodzi o zbiory specjalne, to w minionym roku akademickim rozpoczęliśmy prace zmierzające do wydania katalogu starych druków opracowanego według współczesnych standardów bibliotecznych w oparciu o dotychczas posiadane materiały.

A co nam się nie udało w minionym roku?

Nie udało nam się rozwinąć działalności promocyjnej w ramach Uczelni – zarówno jeśli chodzi o dostępne w Bibliotece usługi, jak i zasoby tradycyjne oraz elektroniczne. Nie tylko statystyki pokazują, że korzystanie z nich powinno być szersze. Biblioteka w świadomości niemałej grupy pracowników i studentów nie istnieje jako miejsce pomocne w dotarciu do informacji. Wieloletnie zaniedbania w tym względzie wiążą się częściowo z organizacją funkcjonowania Biblioteki, a także z wymaganiami dotyczącymi jakości pracy naukowej i studiów.

Nie udało nam się podjąć lub rozwinąć działalności w kierunku tworzenia i obsługi zasobów informacyjnych Uczelni – działalności podstawowej dla biblioteki uczelnianej – bazy rejestrującej dorobek naukowy Pracowników AIK (PANTEON AIK), bazy prac licencjackich i magisterskich (Archiwum Prac Dyplomowych), a także pełnotekstowych zasobów elektronicznych: biblioteki cyfrowej i uczelnianego repozytorium. Na udostępnienie oczekują nadal zdigitalizowane w minionych latach zbiory specjalne. Utrudnieniem w korzystaniu z nich jest brak Czytelni Zbiorów Specjalnych udostępnionej czasowo na potrzeby Instytutu Historycznego.

Roman Dolny SJ

Tekst ukazał się w numerze 2(15)/2015 uczelnianego czasopisma “Ignatianum”.